Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
camen fid1Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał srebrne pasmo, czyli drugą nagrodę, a chór męski brązowe. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem , a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich.
– To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!

Dla każdego chóru występ na festiwalu w Ołomuńcu jest spełnieniem marzeń i ogromną nobilitacją. Istniejący zaledwie od 14 miesięcy Carmen Fidei zdołał zakwalifikować się i trafić do finałowej stawki 33 chórów, którą oceniało międzynarodowe jury.
– Organizatorzy do ostatniej chwili trzymali w tajemnicy kto jest w jury – mówi Michał Rajewski. 
– Z Polski nie było nikogo, przeważali jurorzy z Tajlandii, Korei, Słowacji, Czech, tak więc była to obiektywna, niezależna ocena. Cieszy mnie również to, że zespół wciąż się rozwija, bo 84 punkty na 100 możliwych to bardzo dobry wynik w tak silnej konkurencji, a przecież mam w zespole tylko kilka osób potrafiących czytać nuty –  jak widać z amatorami też można góry przenosić, to tylko kwestia podejścia i włożonej pracy, jeśli ktoś posiada dobry głos, słuch muzyczny i dobre chęci!
Ostatecznie Grand Prix zdobył uniwersytecki chór z Tajlandii, ale łomżyńscy chórzyści też nie mieli powodów do narzekań, zdobywając srebrny i brązowy medal; otrzymali też sporo głosów w plebiscycie publiczności, preferującej zwykle rodzimych wykonawców. 
– Tego aspektu nie wziąłem pod uwagę, bo dużo się działo i program był napięty, ale jest to potwierdzenie, że chór spodobał się nie tylko jury, ale też publiczności – mówi Michał Rajewski. – Atmosfera była zresztą wspaniała, a Czesi przyjmowali nas bardzo serdecznie.
Wracając z Ołomuńca zespół wystąpił w niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a po tym bardzo intensywnym, pięciodniowym wyjeździe dyrygent zapowiada udział w kolejnych konkursach, których jest coraz więcej – bezpośrednio przed sukcesami na festiwalu Svatky Pisni Carmen Fidei zajęli też trzecie  miejsce na festiwalu pieśni sakralnej Łapskie Te Deum. 
– Samo uczestnictwo w tak prestiżowym konkursie jak Svatky Pisni i w tak silnej obsadzie to już sukces, a jeżeli jeszcze nasz trud przełożył się na punkty i zdobyliśmy medale, to już brak mi słów – ocenia Michał Rajewski. – Liczę, że to dobry początek i będziemy stopniowo pokazywać się za granicą coraz częściej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Carmen Fidei
źródło: 4lomza.pl

  • Camen2
  • camen3
  • camen_fid1
  • carmen4
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126