Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
661Pielgrzymka do Gruzji i Armenii to wyprawa w głąb dziejowego i wielokulturowego bogactwa ludów Zakaukazia. Na ziemiach Armenii działali apostołowie Juda Tadeusz i Bartłomiej, a Kościół Ormiański nosi tytuł Apostolskiego. Już w 301 r. król Armenii Tirydates III, uzdrowiony i ochrzczony przez św. Grzegorza Oświeciciela, uczynił chrześcijaństwo religią państwową. Liczne monastyry, kryjące cenne relikwie, unikatowe freski i zabytki piśmiennictwa są istotnym wkładem w historię świata. Zawirowania dziejowe, najazdy, ludobójstwo i prześladowania Ormian nie przeszkodziły im zachować wiary, języka i kultury. W 2001 r. w 1700 rocznicę chrztu Armenię odwiedził Jan Paweł II. W 2016 r. w Armenii i Gruzji złożył wizytę Ojciec Święty Franciszek. Do Gruzji chrześcijaństwo dotarło wraz z apostołami Andrzejem i Szymonem Kananejczykiem. Biskupi z Gruzji brali udział w soborze w Nicei w 325 r. Król Gruzji Mirian III przyjął chrzest za namową Świętej Nino w 337 r. Gruzja to gościnni mieszkańcy, zamiłowani w tradycji, rodzinie i wspólnym biesiadowaniu. Surowe górskie krajobrazy, zielone doliny, klasztory i twierdze oraz wyśmienita kuchnia niech będą inspirującym zaproszeniem do podróży.

olimp BIURO PODRÓŻY "OLIMP"
Józef Mrozowicz
ul. Kościelna 5/Lok. 4
20-307 LUBLIN, POLAND
tel./fax 0048-81-743-76-28
Nr wpisu do rejstru: 168

PIELGRZYMKA DO ARMENII I GRUZJI najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie

w terminie: 24.04 - 05.05.2018 r.


PROGRAM:

1 dzień:  WARSZAWA - ERYWAŃ
Łomża - zbiórka o godz. 16.15 - transfer na lotnisko Okęcie. Zbiórka uczestników w hali odpraw o godz. 20.20, odprawa. Wylot ok. godz. 22.20 do Armenii do Erywania (lot trwa 3 godz. 30 min). Przylot ok. godz. 03.50, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek.

2 dzień: ERYWAŃ - ECZMIADZYN

Śniadanie w hotelu. Panoramiczny objazd miasta autokarem: Plac Republiki, Kaskada, Parlament, Pałac Prezydenta, Opera.
Przejazd do Eczmiadzyna - duchownego centrum Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i siedziby Patriarchy Armenii. Kościół św. Rypsyme, Katedra - najstarsza w Armenii, ufundowana w 301 r. przez św. Grzegorza Oświeciciela, zabytek z Listy UNESCO.
Przejazd do Klasztoru Khor Virap w pobliżu granicy z Turcją, u podnóża świętej dla Ormian góry Ararat, na której osiadła po potopie Arka Noego. Klasztor wznosi się nad lochami, gdzie przez 13 lat był więziony św. Grzegorza Oświeciciel. Powrót do Erywania, obiadokolacja w tradycyjnej restauracji z muzyką, nocleg.

03 dzień: ERYWAŃ - GARNI - GEGHARD

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Galerii Sztuki Gerarda L. Cefesijana na słynnych Kaskadach obejmująca ponad 5000 słynnych współczesnych światowych dzieł sztuki: prace ze szkła, rzeźbę i malarstwo. Przejazd do Garni - zwiedzenie: Świątynia Mitry - bóstwa Słońca, jedyna ocalała świątynia pogańska w Armenii z I w., w stylu grecko-rzymskim, położona na wys. 1400 m n.p.m., malownicza panorama na kanion rzeki Azat. Przejazd do Klasztoru Geghard - Klasztor częściowo wykuty w skale, otoczony stromymi zboczami, wpisany na listę UNESCO. Obiadokolacja w rodzinnej wiejskiej tawernie, degustacja typowych dań wg domowych receptur, degustacja sezonowych owoców, oraz lokalnej wódki - powrót na nocleg w Erywaniu.

04 dzień: ERYWAŃ - NORAVANK - PRZEŁĘCZ SELIMA - JEZIORO SEVAN

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Matenadaranu - największej skarbnicy ormiańskiej wiedzy i kultury, ponad 17000 manuskryptów, w tym rękopisy ormiańskie, arabskie, perskie, etiopskie, greckie, in. Ocalałe księgi i pisma są dowodem przywiązania Ormian do wiedzy, historii narodu i języka. Przejazd do Noravank - zwiedzanie XIII w. klasztoru, położonego nad kanionem, na tle wielobrawnych skał; klasztor zawiera wybitne dzieła architekta i miniaturzysty Siranesa oraz finezyjne rzeźby artysty Momika.
Obiad w restauracji w okolicy rzeki Arpa. Przejazd w stronę Jeziora Sevan, przez przełęcz Selima 2410 m n.p.m. Postój przy najlepiej zachowanym w Armenii karawanseraju z XIV w. - zajazdu dla kupieckich karawan. Nocleg w okolicy Jeziora Sevan.

05 dzień: SEVAN - ODZUN - SANAHIN - HAGHPAT

Śniadanie w hotelu. Jezioro Sewan - zw. „morzem Armenii”, jest najwyżej położonym jeziorem Eurazji, na wysokości 1916 m n.p.m. - przy słonecznej pogodzie jezioro ma turkusowy kolor, w dni pochmurne woda ma kolor granatu. Zwiedzanie Półwyspu Sevan z Klasztorem na wzgórzu i panoramą na jezioro. Przejazd do regionu Lori, do wioski Odzun - związanej z pobytem św. Tadeusza Apostoła, zwiedzanie: Bazyliki z VI w. i ciekawego pomnika nagrobnego. Przejazd w kierunku Monastyrów Sanahin

i Haghpat - wpisanych na listę UNESCO. Klasztory są najpiękniejszymi przykładami ormiańskiej architektury X-XIII w., słyną z licznych, bogatych w ornamentykę chaczkarów - kamiennych krzyży. Przejazd do hotelu w Haghpat, obiadokolacja, nocleg.

06 dzień: HAGHPAT - granica Gruzjii - TBILISI

Śniadanie w hotelu. Przejazd na granicę armeńsko-gruzińską w Bagratashen/Sadakhlo. Przejazd do Tbilisi.
Tibilisi - dosł. “Gorące Źródła”- stolica i największe miasto w Gruzji, ufundowane w V w. przez Króla Iberii Vakhtanga Gorgasali. Odpoczynek po przyjeździe w hotelu. Zwiedzanie: Stare Miasto, Kościół Metechi z XII w., statua Vakhtanga Gorgasali,   spacer do Abanotubani - ceglane kopuły Łaźni Siarkowych, wzgórze z Fortecą Narikala - jedną z najstarszych w mieście, pomnik Tamady, uliczka Chardin - popularny deptak, Katedra Sioni, Kościół św. Piotra i Pawła - obiadokolacja, nocleg w Tbilisi

07 dzień: ANANURI - GADAURI - KAZBEGI

Śniadanie w hotelu. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną w stronę Anauri. Znany od starożytności strategiczny, wiodący przez Góry Kaukaz szlak kupiecko-wojskowy zaczyna się w Tbilisi a kończy we Władykaukazie w Osetii Północnej (208 km). Zwiedzanie: Forteca Anauri z XVII w. - położona malowniczo na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Argavi. Przejazd przez Gudauri - górski kurort narciarski na wys. 2000 m n.p.m., na południowych stokach Wysokiego Kaukazu. Przejazd przez Przełęcz Krzyżową 2379 m n.p.m., czas na zdjęcia w punkcie widokowym. Przejazd jeppami do Cminda Sameba - Cerkwii św. Trójcy, położonej u stóp Góry Kazbegi 5047 m n.p.m. - sylwetka tego kościoła na tle Góry Kazbek jest ikoną krajobrazową Gruzji i najczęściej reklamowanym miejscem w kraju. Obiad w formie pikniku z ogniskiem, z szaszłykami i degustacją mocnego trunku “czaczy”. Droga powrotna do hotelu w Tbilisi, nocleg.

08 dzień: REGION KACHETIA: SIGHANAGHI - BODBE

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do wschodniej części Gruzji - Kachetii, regionu słynnego z plantacji winorośli i doskonałych win.
Spacer w Sighnaghi - jednym z najpiękniejszych miasteczek Zakaukazia, położonym na wys. 790 m n.p.m., otoczonym murami i fortyfikacjami z XVIII w., strome urokliwe uliczki wypełniają kolorowe kamienno-ceglane domy z ażurowymi balkonami.         Zwiedzanie: Monastyr Bodbe - prawosławny kompleks klasztorny z IX-XIX w., miejsce śmierci i spoczynku św. Nino - Apostołki Gruzji, która w IV w. dokonała chrystianizacji kraju, ważny cel pielgrzymek Gruzinów. Taras widokowy.
Przejazd do winiarni i degustacja słynnego gruzińskiego wina. Powrót do Tibilisi, obiadokolacja z winem w tradycyjnej gruzińskiej restauracji, przy akompaniamencie żywej muzyki; gruzińskie tańce narodowe i toasty. Powrót do hotelu na nocleg.

09 dzień: MTSKHETA - BORJOMI - AKHALTSIKHE

Śniadanie w hotelu, przejazd do Mtskheta - starożytnej stolicy Królestwa Iberiii, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miejsca przyjęcia chrześcijaństwa w 337 r. i stąd zwanego“Świętym Miastem”, zwiedzanie: Katedra Sveti Cchoveli     z XI w. - miejsce chrztu, koronacji i spoczynku władców Gruzji, Monastyr Krzyża z VI w. związany z historią św. Nino.
Przejazd do Borjomi - popularnego górskiego uzdrowiska. Spacer do Parku Zdrojowego i degustacja wody mineralnej.
Przejazd do Akhaltsikhe - małej miejscowości uzdrowiskowej, w połudn-zach Gruzji, w rejonie Małego Kaukazu, w przeszłości miasto-twierdza, zdobyte przez Turków w XVI w. Zwiedzanie: Forteca Rabati XII w., Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, którym opiekują się siostry benedyktynki. Przejazd do hotelu w okolicy Akhaltsikhe lub Vardzia - obiadokolacja, nocleg.

10 dzień: AKHALTSIKHE - KHERTVISI - VARDZIA - granica Armenii - GIUMRI

Śniadanie w hotelu, przejazd do Vardzia - zwiedzanie imponującego, wykutego w skale, miasta-klasztoru i fortecy z XII-XIII w. przez królową Tamar. Wnętrza wykutych w skale kaplic kryją unikatowe freski. Z tarasów roztaczają się wspaniałe widoki na górskie szczty i malowniczą dolinę. Postój na zdjęcia przy Fortecy Khertvisi - jednej z najstarszych fortec w Gruzji, pamiętającej Aleksandra Macedońskiego. Przejazd przez górskie tereny zamieszkiwane przez pasterską ludność Ormian, oraz potomków prawosławnej sekty “duchoborców”. Odprawa na granicy gruzińsko-ormiańskiej w Ninotsminda/Bavra.
Przejazd do Armenii do hotelu w Giumri, obiadokolacja, nocleg.

11 dzień: GIUMRI - AMBERD - BYURAKAN - ERYWAŃ                                                                                                                                            

Śniadanie w hotelu, krótki objazd miasta Gyumri. Przejazd do regionu Aragatson. Zwiedzanie ruin Zamku Amberd X-XII w. położonego na wys. 2300 m n.p.m, na szlaku prowadzącym na górę Aragats 4090 m - najwyższy szczyt w Armenii. Forteca Amberd jest żywym przykładem ormiańskiej architektury średniowiecznej i jednym z nielicznych ocalałych zamków feudalnych.Wizyta w wiosce Byurakan. Przedstawienie teatru ludowego“Tonatsuyts” ilustrujące ormiańską obyczajowość, pradawne rytuały, tradycyjne pieśni, tańce, marionetki, legendy i muzykę instrumentalną. Obiadokolacja w Byurakan. Przejazd do hotelu w Erywaniu. Krótki nocleg przed wylotem do Polski.

12 dzień: ERYWAŃ - WARSZAWA

Nad ranem transfer na lotnisko - wylot do Polski ok. 04.40 - przylot do Warszawy ok. godz. 06.30. Powrót autokarem. 

Cena: 1950 zł + 775 USD/os

Cena obejmuje opłaty za:

- dojazd autokarem z/do Łomży na z/lotnisko Okęcie w Warszawie,
- przeloty samolotem LOT: Warszawa-Erywań-Warszawa, opłaty lotniskowe, b. podręczny max 8 kg, bagaż główny max 23 kg/os,
- transport autokarem w Armenii i Gruzji (z klimatyzacją) wg programu, wjazd/zjazd jeppami 4x4 na Cminda Sameba,
- 10 śniadań w formie bufetu, 2 obiady, 8 obiadokolacji (w tym 2 obiadokolacje regionalne z muzyką i winem),
- 11 noclegów w hotelach***, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, - w autokarze 1 butelka wody 0,5 l/os dziennie,
- bilety wstępu do obiektów wg programu, opiekę lokalnych przewodników, opiekę polskiego pilota z BP OLIMP,
- ubezpieczenie: SIGNAL IDUNA KL (30.000 euro), NW (15.000 zł) i bagażu (1000 zł).


Cena nie obejmuje:  

- zwyczajowych napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców 25 USD/os,
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu (200 zł), opcjonalnie dla chętnych,
- ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych (200 zł/os) lub można się doubezpieczyć indywidualnie,
- dopłata do pokoju 1 os. 160 USD, - opłat za napoje do obiadokolacji inne niż wymienione w programie,

UCZESTNIK POWINIEN POSIADAĆ PASZPORT WAŻNY MINIMUM 6 MIESIĘCY PONAD OKRES TRWANIA PIELGRZYMKI.
Jeśli uczestnik zrezygnuje na 59 dni przed wylotem, a nie znajdzie się osoba na jego miejsce, linie lotnicze potrącają 650 zł za zamówiony bilet lotniczy. Jeśli rezygnacja nastąpi na 14 dni i mniej przed wylotem, linie obciążają za pełen koszt biletu wgobowiązującej ceny z dnia rezygnacji. Zmiana imienia i nazwiska pasażera po wystawieniu biletów (10 dni przed wylotem) podlega opłacie w wysokości 300 zł. Prosimy przy zapisie o poprawne dane osobowe zgodne z danymi w paszporcie.

Zaliczka: 500 zł/os do 30.11.2017, 775 USD/os do 28.02.2018, dopłata 1450 zł /os do 31.03.2018 r.
Zapisy: ks. Grzegorza Chełstowskiego
Bank PKO BP S.A. I Oddz. Lublin, nr konta złotówkowego 57 1020 3147 0000 8402 0092 3144,
nr konta dolarowego 53 1020 3147 0000 8102 0092 3169. Możliwe wpłaty w gotówce w Biurze OLIMP.
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126