Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
170304090536Można już nadsyłać zgłoszenia do 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest jedyną tego typu imprezą w kraju, będąc nie tylko hołdem dla niezapomnianej Hanki Bielickiej, ale też szansą na pokazanie się dla śpiewającej i deklamującej, utalentowanej młodzieży. – Zapraszamy do udziału, bo będzie o co walczyć – mówi jedna z organizatorek Alicja Żelazna. – Mamy nadzieję, że w tym roku również uda się stworzyć ten niesamowity klimat naszego konkursu, a do tego będzie sporo radości!

Konkurs „Radość spod kapelusza” został zainicjowany przez ks. Andrzeja Godlewskiego, ponieważ słynna aktorka i niezrównana wykonawczyni kabaretowych monologów była zaprzyjaźniona z parafią Krzyża Świętego. Jeszcze za swego życia przekazała do znajdującego się w Centrum Katolickim im. papieża Jana Pawła II saloniku swego imienia liczne pamiątki, w tym kapelusze z których słynęła. Pierwsza edycja konkursu odbyła się już rok po śmierci artystki, a obecnie przygotowywana jest 12. odsłona imprezy. Swój udział w niej mogą zgłaszać uczniowie klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjaliści z klas drugich i trzecich oraz licealiści. 
Startować będą w dwóch kategoriach: monolog-wiersz oraz piosenka kabaretowa, jednak możliwy jest występ tylko w jednej z nich. Warunkiem uczestnictwa w „Radości spod kapelusza” jest nadesłanie do 3. marca karty zgłoszenia, jeśli ktoś pochodzi spoza powiatu łomżyńskiego. 
Jego mieszkańcy mają czas na zgłoszenie do 25. lutego, ponieważ 3. marca w Centrum Katolickim odbędą się eliminacje powiatowe, które wyłonią łomżyńską reprezentację na konkurs.
– Eliminacje powiatowe to wstępna selekcja – mówi  kolejny z organizatorów Andrzej Gosk, zaznaczając, że nie ma w nich limitu miejsc dla uczestników. – Jeśli zdarzy się tak, że nawet 20. uczestników zachwyci komisję kwalifikacyjną, to wszyscy wejdą do ogólnopolskiego finału.
Wystąpi w nim 40. uczestników z całego kraju, którzy 10. marca zaprezentują się w Centrum Katolickim przed jury w składzie: Jan Zdziarski, Monika Zaborska-Wróblewska, Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko i Krzysztof Dzierma. Nagroda główna w konkursie to Grand Prix – nie tylko finansowa, ale też efektowny kapelusz, zaprojektowany i wykonany przez łomżyńską artystkę Teresę Adamowską. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach też otrzymują nagrody pieniężne, a każdy z uczestników miniaturkę kapelusza – nagrody głównej. 
Szczegółowe informacje na temat 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” można znaleźć na stronie: http://www.krzyz.lomza.pl/index.php/aktualnosci/360-radosc-spod-kapelusza-2018-regulamin

– Cieszy nas bardzo, że nasz konkurs jest tak ceniony, że napływa tyle zgłoszeń z całego kraju – mówi Alicja Żelazna. – Bardzo istotne jest dla nas również to, że pomimo rywalizacji o nagrody  wszystko odbywa się tu w przyjaznej, bardzo ciepłej atmosferze, nie ma zawiści, a uczestnicy często zaprzyjaźniają się i chcą do nas wracać.  
– Kiedy rozmawiamy z młodzieżą to okazuje się, że takiego drugiego konkursu w kraju nie ma – podsumowuje Andrzej Gosk. – Nie zamierzamy więc rezygnować z jego organizowania, proboszcz i dyrektor konkursu Andrzej Godlewski też jest za kontynuacją, więc do 15, jubileuszowej edycji dociągniemy na pewno!

Wojciech Chamryk
źródło: 4lomza.pl
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126