Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
IMG 4401Tegoroczne lato jest wyjątkowo gorące. Pogoda sprzyja wszystkim wypoczywającym. Niestety, taka aura powoduje też zwiększenie zagrożeń. Duży ruch na drogach i zatłoczone plaże, zasłabnięcia i wypadki w rolnictwie, to negatywne aspekty lata .

Od wielu już lat w czasie wakacji odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na krew. Dlatego latem regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do społeczeństwa, by w imię ludzkiej solidarności dzielić się z potrzebującymi krwią będącą niezastąpionym lekiem, którego nie można wyprodukować. Stąd więc, corocznie, co najmniej jedna edycja parafialnej akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” organizowana jest w czasie wakacji. Warto w tym miejscu zauważyć (o czym rzadko wspomina się nawet w kręgach krwiodawców), że właśnie latem, 14 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Kolbe, który dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 22 maja 1999 roku został ustanowiony patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, po dobrowolnym zgłoszeniu się na śmierć głodową w zamian za innego więźnia Auschwitz – Franciszka Gajowniczka, 14 sierpnia 1941 roku został zamordowany zastrzykiem fenolu.

Tegoroczny Wakacyjny Dar Krwi parafii Krzyża Świętego w Łomży w ramach akcji „Oddaj krew... z Chrystusem” zorganizowano 19 sierpnia 2018. Do Centrum Katolickiego im. Papieża Jana Pawła II, gdzie – jak zwykle – ekipa wyjazdowa łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaaranżowała punkt poboru krwi, zgłosiło się niemal 50 osób, które chciały oddać życiodajny lek. Wstępne badania kwalifikacyjne pozytywnie przeszło 45 dawców, a efektem życzliwości „Gorących Letnich Serc” stało się 20.250 ml krwi. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Cieszy nas, że dwóch dawców po raz pierwszy włączyło się w naszą parafialna akcję, a jeden z nich oddał krew po raz pierwszy w życiu.

Jak zawsze, dziękujemy paniom i panom, którzy tworzyli ekipę pobierająca krew, kapłanom z księdzem proboszczem Andrzejem Godlewskim oraz paniom pracującym na plebanii. Serdecznie dziękujemy p. Jarosławowi Kuciszowi, wieloletniemu krwiodawcy, który profesjonalnie dokumentował fotograficznie tę – 54. edycję akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”. Za kilka dni efekt tej całodziennej pracy reporterskiej zostanie zamieszczony w gablocie przed Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II.

W roku bieżącym wszyscy wspominamy w naszej ojczyźnie wydarzenia sprzed 100. lat, kiedy dzięki walce, pracy, ofierze i modlitwie wielu pokoleń naszych rodaków – Polska, odzyskawszy niepodległość – powróciła na mapę Europy. Wpisując się w świętowanie 100-lecia niepodległości, chcielibyśmy w roku bieżącym oddać w ramach naszej parafialnej akcji 100 litrów krwi. W ten symboliczny sposób naszą krwią pragniemy podziękować Bogu oraz licznym bohaterom walk o niepodległość, za wolną i suwerenną Rzeczpospolitą.

By uzyskać tę ilość krwi konieczna jest życzliwość wielu dawców. Już dziś zwracamy się więc do wszystkich, którzy pragną kroplą swojej krwi włączyć się w parafialne świętowanie 100-lecia niepodległości Polski: zaplanujmy uczestnictwo w kolejnych edycjach akcji „Oddaj krew... z Chrystusem”, które odbędą się 14 października i 16 grudnia 2018 roku. Obie te daty mają dodatkowe symboliczne znaczenie: Dzień Edukacji Narodowej (245. rocznica Komisji Edukacji Narodowej) i kolejna – 37. rocznica pacyfikacji górników w kopalni „Wujek”. Liczy się każdy dawca. Rozpropagujmy więc nasz apel w środowiskach pracy, w sąsiedztwie, wśród znajomych, a na pewno wspólnie osiągniemy nasz symboliczny cel.

Tadeusz Babiel

Fot. Jarosław Kucisz
 • IMG_4286
 • IMG_4296
 • IMG_4303
 • IMG_4313
 • IMG_4327
 • IMG_4332
 • IMG_4350
 • IMG_4361
 • IMG_4378
 • IMG_4401
 • IMG_4423
 • IMG_4438
 • IMG_4453
 • IMG_4474
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.