Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
To już dwunasta Rowerowa Pielgrzymka z parafii Krzyża Świętego w Łomży. W tym roku to wyjazd najkrótszy, zaledwie dwudniowy. Trzynastu rowerzystów jak zwykle pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Godlewskiego wyruszyło do Zuzeli – miejsca narodzin oraz pierwszych dni życia Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Coraz bliżej do Wzgórza Jasnogórskiego mają pielgrzymi z całej Polski. Ku końcowi zbliżają się tez Białe Apele w naszej parafii. Jak co roku, codziennie o godz. 20.30 gromadziliśmy się w naszym kościele, aby wspólnym śpiewem łączyć się duchowo z pątnikami wędrującymi na Jasną Górę. W czasie tych spotkań powierzaliśmy Matce Jasnogórskiej i Św. Janowi Pawłowi II wędrujących pielgrzymów oraz nasze własne intencje…

- Po raz pierwszy na Białych Apelach zebraliśmy się w sierpniu 1997 roku. Prowadził je wówczas neoprezbiter, ks. Tomasz Chludziński, obecny proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Grajewie, który w tamtym czasie był skierowany do naszej parafii na czas wakacji – mówi proboszcz, ks. Andrzej Godlewski.

– I tak, od tamtej pory, corocznie spotykamy się od 1 do 14 sierpnia na Apelach Jasnogórskich. W tym roku jest to już po raz 23., gdy wspólnie modlimy się i w ten sposób wspieramy pątników zmierzających na Jasną Górę. Bardzo się z tych wspólnych sierpniowych wieczorów cieszę. Również z tego, że co roku nasza Biała Grupa jest bardzo liczna; kościół wypełnia się całości. Może trochę brakuje najmłodszych dzieci, które mogłyby zasilić szeregi parafialnej scholi. Wierzę jednak, że także one – zachęcone przez swych rodziców – z czasem pojawią się na Białych Apelach. W tym roku ten dziecięcy zespół, prowadzony przez Agnieszkę Matukin, nazwał się „Rehabilitacja”. By zrozumieć skąd wziął się pomysł takiej nazwy trzeba przyjść na tę wieczorną modlitwę – tajemniczo uśmiecha się proboszcz. 

Zakończyliśmy II turnus wakacji z Panem Bogiem w Centrum Katolickim. Przez 2 tygodnie ok 60 dzieci pod opieką p. Ewy Gąsiorowskiej i ekipy animatorów uczestniczyła w zajęciach: sportowych, plastycznych, śpiewaczych, tanecznych, zgaduj zgadula, quizach i kalamburach rozwijając swoje zainteresowania i talenty.

25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa - patrona wszystkich kierowców i będących w podróży. W ostatnią niedzielę, 21 lipca, proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Godlewski, modlitwą błogosławieństwa zawierzył wszystkich kierowców i podróżujących opiece ich patronowi św. Krzysztofowi. Po każdej mszy św. ks. Radosław Kubeł - opiekun Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Nadzieja” kropił wodą święconą pojazdy oraz ich użytkowników. Przy tej okazji kierowcy swoim darem serca mógł wspomóc działalność parafialnej Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. Każdy kierowca odjeżdżał z Bożym błogosławieństwem, uśmiechem na twarzy i specjalnym modlitewnikiem kierowcy.

W dniach od 1 do 12 lipca odbywały się Wakacyjne Warsztaty Gitarowe w Centrum katolickim Parafii Krzyża św. w Łomży. W warsztatach wzięło udział 12 uczestników w wieku od 9 do 18 lat. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy początkujących i zaawansowanych. Warsztaty były prowadzone przez P. Marię Michalską, która w roku szkolnym również prowadzi takie warsztaty w Centrum Katolickim.  Repertuar obejmował zarówno piosenki religijne jak i biesiadno-patriotyczne. A przede wszystkim była wspaniała przygoda z gitarą.

Centrum Katolickie im. Jana Pawła II opanowało pięć dziecięcych gangów. Ananaski, Arbuzy, Friends, Lodożercy i Rekiny czują się tam tak dobrze, że chcą przychodzić jeszcze częściej i na dłużej, bo pięć godzin zajęć każdego dnia to dla nich zdecydowanie za mało. – Chodzę tu z koleżanką i jest bardzo fajnie – mówi 10-letnia Ala. – Mamy różne gry i zabawy, dużo rysujemy – robimy bardzo dużo ciekawych rzeczy i wcale się nie nudzimy, bo nie mamy na to czasu! W „Codziennych spotkaniach dzieci Bożych“ zorganizowanych przez parafię Krzyża Świętego uczestniczy około 50. dzieci. – Mamy już praktycznie komplet, ale i tak rodzice cały czas przychodzą i chcą zapisywać kolejne dzieci – mówi prowadząca zajęcia Magdalena Gosk. – Mamy tu bardzo dużo radości – dzieci z racji tego, że uczestniczą w zajęciach, a my, że pożytecznie spędzają czas!

W Kościele Katolickim, zgodnie z wielowiekowa tradycją, uroczyście obchodzi się zakończenie oktawy Bożego Ciała. Uroczystość ta przypada w czwartek po Bożym Ciele i nazywa się ją powszechnie Ostatnim Nieszporem, ponieważ podczas oktawy codziennie w kościołach śpiewane są nieszpory o Najświętszym Sakramencie. Tego dnia tradycyjnie zostają poświęcone wianki, które sporządza się z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a zarazem stanowią dar Boży służący ludziom i wszelkiemu stworzeniu. „Wieszano je nad drzwiami domostw, w sieni, w izbach nad świętymi obrazami, czasem w budynkach gospodarskich, aby chroniły od zła” – wyjaśnia w książce „Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce Barbara Ogrodowska.

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną sumę w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach zaśpiewali już regularny koncert, na którego program złożyły się pieśni religijne, wojskowe i patriotyczne, ukazujące dzieje Polski od średniowiecza do czasów współczesnych. – Dziękujemy za ten przepiękny koncert! – mówił ks. Andrzej Godlewski, podkreślając też ogromne zasługi w jego organizacji podpułkownika Ryszarda Matuszewskiego, kierownika Klubu Wojskowego.

Druga niedziela czerwca to już tradycyjnie od niemal 20 lat termin naszego parafialnego Festynu Rodzinnego. Tak było i w tym roku… 9 czerwca tysiące łomżan, nie tylko parafian parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, bawiło się i ucztowało podczas dorocznego parafialnego święta. - To wielka radość, gdy widzę całe rodziny z mniejszymi i większymi dziećmi, które spędzają czas na beztroskiej zabawie. Były konkursy rodzinne, gry, zabawy… Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – i duży i mały – opowiada wyraźnie uradowany proboszcz parafii, ks. Andrzej Godlewski

icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126