Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
Od 12 do 14 września br. przeżyliśmy w naszej parafii niezwykłe chwile związane z odpustem parafialnym. Jak co roku przypada on na 14 dzień września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest symbolem naszej wiary, ale też symbolem trosk życia codziennego, które musimy podejmować dnia każdego biorąc na swoje ramiona krzyż codziennych obowiązków życia.

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Przed dwoma laty, w modlitwie różańcowej na granicach Polski zgromadziły się rzesze naszych rodaków, aby błagać Boga o miłosierdzie dla naszej Ojczyzny i świata. Dziś, kiedy obserwujemy coraz więcej sytuacji zagrażających naszej wierze i Kościołowi, chcemy na nowo stanąć do wspólnej modlitwy. Szerzące się antychrześcijańskie ideologie, publiczne bluźnierstwa, napaści na kościoły i kapłanów, znieważanie obrazów Matki Bożej i wizerunków Świętych, domagają się ze strony wiernych podjęcia duchowego dzieła pokuty i moralnej odnowy. Musimy na nowo jako Polska stanąć pod Krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa.Parafia Krzyża Świętego w Łomży organizuje dwudniową pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego w Dąbrówce koło Ostrołęki. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 7- 8 września (sobota i niedziela) z noclegiem w Zbójnej. 

Stało się już tradycją, że na zakończenie wakacji parafia Krzyża Świętego w Łomży organizuje rodzinny rajd rowerowy. Tak też było przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2019/2020. W słoneczną, ciepłą niedzielę 1 września 2019 roku, po Mszy świętej celebrowanej od godz. 9.00, grupa młodych rowerzystów pod opieką rodziców, w kolorowym korowodzie wyruszyła sprzed kościoła Krzyża Świętego kierując się do Jednaczewa. Nad bezpieczeństwem całej grupy czuwał funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, pan podkomisarz Radosław Jankowski. Prowadząc uprzywilejowany motocykl służbowy niezwykle sprawnie zabezpieczał przejazdy rowerowej grupy przez skrzyżowania w mieście. Podczas pokonywania trudnego, krętego, leśnego odcinka trasy zapewniał bezpieczne wyprzedzanie i mijanie rowerzystów przez inne pojazdy.

Sierpień to, tradycyjnie, miesiąc licznych pielgrzymek. Rzesze wiernych z różnych zakątków naszego kraju zdążają pieszo, rowerami, autokarami, czy innymi środkami transportu na Jasną Górę, ale też ku innym miejscom kultu.

W czasie wakacji wzmaga sie także ruch na drogach. Czas wypoczynku sprzyja rodzinnym wyprawom turystycznym. – To, z kolei, generuje – niestety – więcej zagrożeń. W czasie nasilonego ruchu pojazdów łatwiej przecież o wypadek. Z tego względu corocznie w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew, która jest niezbędna dla ratowania życia i zdrowia ofiar drogowych kolizji. Stąd częstsze w tym okresie apele o humanitarny dar życia.

To już dwunasta Rowerowa Pielgrzymka z parafii Krzyża Świętego w Łomży. W tym roku to wyjazd najkrótszy, zaledwie dwudniowy. Trzynastu rowerzystów jak zwykle pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Godlewskiego wyruszyło do Zuzeli – miejsca narodzin oraz pierwszych dni życia Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Coraz bliżej do Wzgórza Jasnogórskiego mają pielgrzymi z całej Polski. Ku końcowi zbliżają się tez Białe Apele w naszej parafii. Jak co roku, codziennie o godz. 20.30 gromadziliśmy się w naszym kościele, aby wspólnym śpiewem łączyć się duchowo z pątnikami wędrującymi na Jasną Górę. W czasie tych spotkań powierzaliśmy Matce Jasnogórskiej i Św. Janowi Pawłowi II wędrujących pielgrzymów oraz nasze własne intencje…

- Po raz pierwszy na Białych Apelach zebraliśmy się w sierpniu 1997 roku. Prowadził je wówczas neoprezbiter, ks. Tomasz Chludziński, obecny proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Grajewie, który w tamtym czasie był skierowany do naszej parafii na czas wakacji – mówi proboszcz, ks. Andrzej Godlewski.

– I tak, od tamtej pory, corocznie spotykamy się od 1 do 14 sierpnia na Apelach Jasnogórskich. W tym roku jest to już po raz 23., gdy wspólnie modlimy się i w ten sposób wspieramy pątników zmierzających na Jasną Górę. Bardzo się z tych wspólnych sierpniowych wieczorów cieszę. Również z tego, że co roku nasza Biała Grupa jest bardzo liczna; kościół wypełnia się całości. Może trochę brakuje najmłodszych dzieci, które mogłyby zasilić szeregi parafialnej scholi. Wierzę jednak, że także one – zachęcone przez swych rodziców – z czasem pojawią się na Białych Apelach. W tym roku ten dziecięcy zespół, prowadzony przez Agnieszkę Matukin, nazwał się „Rehabilitacja”. By zrozumieć skąd wziął się pomysł takiej nazwy trzeba przyjść na tę wieczorną modlitwę – tajemniczo uśmiecha się proboszcz. 

Zakończyliśmy II turnus wakacji z Panem Bogiem w Centrum Katolickim. Przez 2 tygodnie ok 60 dzieci pod opieką p. Ewy Gąsiorowskiej i ekipy animatorów uczestniczyła w zajęciach: sportowych, plastycznych, śpiewaczych, tanecznych, zgaduj zgadula, quizach i kalamburach rozwijając swoje zainteresowania i talenty.

25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa - patrona wszystkich kierowców i będących w podróży. W ostatnią niedzielę, 21 lipca, proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Godlewski, modlitwą błogosławieństwa zawierzył wszystkich kierowców i podróżujących opiece ich patronowi św. Krzysztofowi. Po każdej mszy św. ks. Radosław Kubeł - opiekun Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Nadzieja” kropił wodą święconą pojazdy oraz ich użytkowników. Przy tej okazji kierowcy swoim darem serca mógł wspomóc działalność parafialnej Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. Każdy kierowca odjeżdżał z Bożym błogosławieństwem, uśmiechem na twarzy i specjalnym modlitewnikiem kierowcy.

icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126