Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
Drodzy Bracia i Siostry, tworzący parafialną Wspólnotę na Wzgórzu Krzyża!

Bogu dziękujcie, ducha nie gaście!

Mimo upadków i grzechów nasza historia jest święta, bo wkroczył do niej Jezus, aby nas zbawić. „Każda chwila ludzkiego czasu pozostaje pod znakiem odkupienia Chrystusa, który raz na zawsze wszedł w pełnię czasu” – pisał na progu nowego tysiąclecia św. Jan Paweł II. W tej perspektywie, na progu nowego roku 2021, składam dzięki Bogu za to, co wydarzyło się w roku minionym.

Dziękuję Bogu najpierw za wspólnotę kapłańską, którą tworzymy jednocząc się na modlitwie w kościele i w domu parafialnym: za moich współpracowników, księży wikariuszy: ks. Łukasza Andrzejczyka, ks. Jakuba Osieckiego, ks. Wiesława Ołowskiego, ks. Grzegorza Pędzicha, ks. Zbigniewa Kierzkowskiego i prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, ks. Michała Cherubina, który nas wspomaga w każdą niedzielę i święta.

Dziękuję za księży seniorów, którzy bardzo chętnie wspierają nas modlitwą i posługą w konfesjonale: ks. prał. Mariana Niemyjskiego, ks. kan. Jerzego Średnickiego i ks. kan. Józefa Żyłowskiego, a zmarłego ks. Mariana Łupińskiego, kapitana Armii Krajowej, polecam Miłosierdziu Bożemu.

Dziękuję także za pracę księżom, którzy w minionym roku odeszli z naszej parafii, zostawiając tutaj trwały ślad swojej posługi duszpasterskiej: ks. Grzegorzowi Chełstowskiemu, ks. Adamowi Polkowskiemu oraz ks. Radosławowi Kubłowi, który objął probostwo w parafii Bożego Ciała w Łomży. Za swoim twórcą i załozycielem, ks. Radoławem, podążyła cała Grupa Ratownicza „Nadzieja”, której siedziba mieści się obecnie na terenie parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

Jestem wdzięczny za pracę wszystkim świeckim pracownikom parafii i wolontariuszom, a także osobom zaangażowanym w grupach i wspólnotach parafialnych. Dziękuję Panu organiście Andrzejowi Żera oraz Panu Janowi Szczęsnemu - naszemu kościelnemu. Panowie Stanisław Rakowicz i Andrzej Gosk, którzy na co dzień pracują w parafii, są przedstawicielami wielkiej rzeszy osób wspomagających funkcjonowanie naszej wspólnoty parafialnej przez cały rok. Każda aktywność Parafian na różnych płaszczyznach życia parafialnego jest tym, co sprawia mi najwięcej radości. Nawet niewielkie gesty zaangażowania i życzliwości budują żywotność naszej wspólnoty parafialnej. Każdy z Was jest ważny i niezastąpiony! Szczególnie serdecznie witam i zapraszam do współpracy nowych Parafian i szczerze liczę na to, że znajdziecie tutaj swoje miejsce, wnosząc jednocześnie całe bogactwo własnych doświadczeń. Wiele grup i wspólnot naszej parafii podejmuje całoroczną pracę formacyjną i modlitewną, która kształtuje życie duchowe i promieniuje na całe środowisko naszej parafii.

Miniony rok, ze względu na pandemię, przystopował nasze życie formacyjno-kulturalne, które koncentrowało się przy Centrum Katolickim. Jednocześnie sytuacja ta wymusiła większą ilość Mszy św. odprawianych w naszej świątyni, aby uniknąć przepełnienia kościoła i wypełnić zalecenia służb sanitarnych. Dziękuję Panom Aleksandrowi Pladze, Stanisławowi Żebrowskiemu i Adamowi Żebrowskiemu za co niedzielną i świąteczną transmisję Mszy Świętej na naszej parafialnej stronie internetowej. Panu Zbigniewowi Zalewskiemu z zespołem, za redakcję naszej gazetki parafialnej „Nadzieja” i administrowanie parafialną stroną internetową oraz profilem na facebooku. Dziękujemy właścicielowi drukarni Kamil Borkowski za wciąż bezpłatny druk naszej gazetki „Nadzieja”.

Z najważniejszych działań duszpasterskich w tych trudnych czasach pandemii, które podejmowaliśmy w naszej parafii, szczególnie dziękuję Bogu za te, które wykraczają poza tradycyjne szafowanie sakramentami. Pragnę podziękować ks. Łukaszowi za przeprowadzenie parafialnych rekolekcji wielkopostnych on-line. Zaowocowały one min. powstaniem na portalu YouTube kanału prowadzonego przez ks. Łukasza pn. „Kromka Słowa”. Tą „kromką” dzieli się ks. Łukasz codziennie. Także z inicjatywy ks. Łukasza zostały przeprowadzone dwie serie „Spotkań dla narzeczonych”, warsztaty dla małżeństw „Nawigacja w Rodzinie” oraz rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw. Powstało pięć nowych Kół Różańcowych – rodziców modlących się za dzieci. Z nostalgią wspominamy Orszak Trzech Króli i koncert „Magiczny czas” Szkoły Muzycznej i naszej scholi „Promyk Nadziei”. Pierwszą i – jak na razie - jedyną w Polsce „Śpiewającą Choinkę” oraz, jak co roku, koncert kolęd Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W 2020 roku zorganizowaliśmy także pielgrzymkę do sanktuariów Podkarpacia. Dziękuję panu Tadeuszowi Babielowi za stałe, od wielu lat koordynowanie akcji „Oddaj krew z Chrystusem”. W ciągu minionego roku odbyło się pięć edycji akcji, które zaowocowały pozyskaniem niemal 105 litrów krwi.

Z powodu pandemii koronawirusa biskup łomżyński w kwietniu br. polecił zawieszenie wszelkich inwestycji we wszystkich parafiach. Wcześniej jednak nasza parafia, która w połowie 2019 roku złożyła stosowny wniosek na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs na dofinansowanie produkcji ekologicznej energii, została zakwalifikowana do dalszego etapu tego projektu. Stosowne terminy określone w regulaminach zobowiązywały nas do rozpoczęcia i kontynuowania tej inwestycji. Została ona ukończona pod koniec sierpnia i od tego czasu budynki kościoła i Centrum Katolickiego zasilane są prądem wytworzonym z energii słonecznej. Całością tego projektu kierował Pan Zbigniew Zalewski, któremu serdecznie za to dziękuję.

Bogu niech będą dzięki, że troska o Kościół, obejmująca także sprawy materialne porusza Wasze serca do hojności. Niech Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi za wszelkie ofiary składane na tacę, do puszek oraz przekazywane na konto parafialne. Dzięki nim mogliśmy pokryć wszelkie koszty związane z prawidłowym funkcjonowaniem naszej parafii w tym niezwykle trudnym czasie.

W duszpasterstwie sakramentalnym naszej parafii w minionym roku odnotowaliśmy 126 chrztów dzieci, 160 dzieci przystąpiło do sakramentu I Komunii Świętej, a sakrament bierzmowania przyjęły 104 osoby. W przygotowaniu do przyjęcia sakramentu bierzmowania pomagało również wielu animatorów świeckich. Z głębi serca dziękuję im za tę nieocenioną pomoc. Sakrament małżeństwa zawarło 33 pary. W ubiegłym roku zmarło 78. naszych Parafian. W roku 2020 w pierwsze piątki miesiąca księża przybywali z Najświętszym Sakramentem do 53. chorych osób w naszej parafii. To piękna praca duszpasterska, pozwalająca na włączenie osób chorych w żywą wspólnotę naszej parafii.

W ostatnich miesiącach, tygodniach bardzo różnie mówi, pisze i dyskutuje się o Kościele. Słyszymy, że Kościół w Polsce wielu ludzi zawiódł, że traci zaufanie i autorytet. Wskazuje się go palcami mówiąc: „Zobaczcie jaki tam jest nieporządek i bałagan”.

Kochani Bracia i Siostry, drodzy Parafianie.

To na pewno trudny czas dla katolickiej wspólnoty, ale chcę Was zapewnić jako proboszcz: ta Parafia i ten Kościół jest miejscem, które ciągle czeka na każdego i każdemu chce dawać nadzieję. Dlatego obecnie, chyba bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy siebie nawzajem, potrzebujemy wspólnoty. Bądźmy razem, aby byle złe słowo, byle pomówienie czy oszczerstwo, byle atak nie poróżnił nas. Dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście tu, na Wzgórzu Krzyża, że wciąż trwacie, że jesteście z nami – kapłanami, stale nas wspierając i że zawsze możemy na Was liczyć.

Wszystkie te działania - zarówno duchowe, jak i materialne - prowadzą nas do jednego celu: zjednoczenia z Bogiem. Najpełniejszym zjednoczeniem z Bogiem jest Eucharystia. Niech hasło tego roku duszpasterskiego „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” będzie drogowskazem na naszych codziennych drogach. Życzę, aby każda Eucharystia była dla nas miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem, doświadczeniem ciepła miłości wspólnoty Braci i Sióstr; otwartości na dobre natchnienia Ducha Świętego. Z wdzięcznością przyjmuję Wasze modlitwy. Są dla mnie wsparciem i wielką pomocą, dlatego nie ustawajcie w modlitwie za wszystkich księży naszej parafii. Sam także w codziennych modlitwach powierzam Bogu całą naszą Parafię i każdego z Was. Korzystajmy z tego Daru Eucharystii jak najczęściej!

W naszym życiu spotykamy dobro i zło. Pamiętajmy jednak, że zawsze należy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nasza historia jest dobra, jest święta, nie dlatego, że jest historią bajkową, bez grzechów, cierpienia, wojen, kłótni, trudności... Jest święta dlatego, że Bóg zstąpił z nieba i wszedł w tę historię, przyjął ludzkie ciało, wziął na siebie nasze grzechy, aby nas zbawić. Dlatego dzisiaj, na progu Nowego Roku 2021, możemy składać Bogu dziękczynienie słowami modlitwy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego:

„Wysławiamy Cię, Boże życia i nadziei. Wysławiamy Cię, Chryste - Królu chwały, odwieczny Synu Ojca. Ty, narodzony z Matki Dziewicy, jesteś naszym Odkupicielem, stałeś się naszym bratem dla zbawienia człowieka i przyjdziesz w chwale, aby sądzić świat na końcu czasów. Ty, Chryste, jesteś kresem historii, na Tobie skupiają się oczekiwania każdego człowieka. Do Ciebie należą lata i wieki. Twój jest czas, o Chryste, który jesteś ten sam wczoraj, dziś i na wieki. Amen.”

Wasz proboszcz-

Ks. Andrzej Godlewski

icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.